Březen 2013

Americká hrubosrstá kočka

8. března 2013 v 17:27 | VerčaTHčka ツ |  Plemena kočiček

Původ
Někdy toto plemeno můžeme najít pod názvem American Wirehair. Předek všch koček tohoto plemene pravděpodobně pochází z New Yorku a to z místa zvaného Verona. Kocour, který měl červenobílou barvu, se v roce 1966 narodil v jedné místní stodole. Měl ještě další sourozence, ale Adam se od nich lišil svoji srukturou srsti- měl poněkud hrubší srst než všechna ostatní koťata a to i přesto, že jejich matak byla úplně normální kočka. Jedna milovnice koček se po spatření kocourka rozhodla, že si ho i s jeho jednou setřičkou vezme k sobě a bude se snažit docílit spáření. Po narození čtyřech koťat měla dvě koťata stejnou strukturu srsti jako jejich otec, a tak nadšená chovatelka začala s chovným programem. V roce 1967 začala tato plemena registrovat organizace CFA a v roce 1978 získalo toto plmeno dlouhoočekávaný titul šampiona. Dnes se tyto zvláštní kočka chovají hlavně v USA a mimo Spojené státy americké je velmi těžké se s tímto plemenem setkat.

Charakter
Povahově bychom si toto plemeno mohli zaměnit s plemenem americké krátkosrsté kočky. Povaha této kočky je velmi přátelská a až neobvykle vyrovnaná. Jen tak něco ji nevyvede z míry a své drápky vytáhnou jen velmi zřídka. Mají velmi rády společnost a budou svým blízkým vděčny, pokud je budou hladit a mazlit se s nimi. Tyto kočky jsou velmi inteligentní a tak se Vám jen těžko povede před nimi něco utajit. Jsou velmi přizpůsobivé, takže se budou dobře citít, když budou mít možnost si libovolně vyběhnout ven a, nebo když budou doma v panelákovém domě. Americká hrubosrstá kočka je velmi hravá a moc ráda šplhá, takže pokud nemá možnost vyběhnout ven, je vhodné jí domů pořídit dobrý škrábací kůl nebo větev, po které může libovolně šplhat. Stejně jako vychází dobře s ostatními kočkami a psy, je tato kočka ta pravá pro ty, kteří mají malé děti, protože má velmi klidnou povahu. Její tichý hlas, který může působit až melodicky, můžeme zaslehnout jen málokdy.

Péče
I když je to možná s podivem, hrubou srst tohoto plemene lze udržet v dobrém stavu i s minimem péče. Pokud má Vaše kočka zrovna období línání, postačí, když srst podle potřeby pročešete gumovým kartáčem, ale buďte opatrní, abyste nepoškodili srst. Mimo toto období bude stačit kartáčování kartáčem z prasečích štětin asi tak jednou za týden a po té srst pročešte hrubým hřebenem. Podle potřeby kočku koupejte, ale pokud s ní půjdete na výstavu, doporučuji kočku asi týden před výstavou vykoupat protože díky hrubé struktutry srsti chvíli potrvá, než se srst vzpamatuje.
Tělo
Tato kočka nás na první pohled zaujme svým zaobleným tvarem těla, který je velmi podobný od narození až po dospělost. Má velké až středně velké tělo. Mohutné a svalnaté nohy jsou svou velikostí přiměřené k velikosti těla. Nohy jsou zakončeny mohutnými polštářky, které působí až kompaktním dojmem. Ocas může být dlouhý až středně dlouhý a je zakončen zakulacenou špičkou. Váha tohoto plemene se pohybuje v rozmezí od 3,5 do 7 kg a kocouři bývají obvykle mohutnější a robustnější než kočky.

Hlava
Velikost hlavy není ani velká ani malá, ale měla by být přímo úměrná k tělu. Stejně jako má tělo této kočky zakulacený tvar, působí kulatým dojemem i hlava. Lícní kosti musí být výrazné, posazeny výše a dozdobujej je dobře vyvinutý čenich s poměrně mohutnou bradou. Nos by měl být při pohledu se strany lehce prohnutý, ale nikdy nesmí vykazovat stop. Na hlavě této kočky je velmi zvláštní, že má malou prohlubeň za polštářky hmatových chloupků. Polštářky těchto chloupků mohou působit trošku,, naducaným" dojmem. Středně velké uši, které mají jen lehce zaoblené špičky jsou na hlavě posazeny poměrně daleko od sebe. Oči jsou velké a kulaté,nikdy mandlovitého tvaru, a jsou umístěny v přiměřené vzdálenosti.

Srst
Srst tohoto plemen není ani krátká ani dlouhá ale je velmi kadeřavá, hrubá a na dotek tvrdá. Chlupy na břiše a na bradě jsou o trochu jemnější něž chlupy ostatní. Každý chlup je po celé své délce zatočen do kadeří a nebo je na konci jen trochu ohnut. Pokud se srst začne vlnit, je to považováno za chybu. Srst je na dotek velmi hustá a pružná.

Barvy
Americké hrubosrsté kočky se ve všech chovných organizacích chovají ve stejných barvách jako americké krátkosrsté kočky. Nejčastějšími barvami je černá, červená, modrá, ale i krémová, čokoládová, želvovinová a se stříbrnými a bílými skvrnami. Nejsou povoleny barvy, které se přirozeně vyskytují u orientálních koček jako je barva lilová, skořicová ale není povoleno ani tonkinské, siamské či barmské zbarvení. Barva očí je většinou zelená, koťata mohou mít oči modré, ale výjimkou nejsou kočky, které mají různobarevné oči.

Zvláštnosti
Tato kočka má dvě zvláštnosti. První je, že si díky své neobvyklé struktuře srsti vysloužila přezdívku punker kočičího světa.Někteří chovatelé tyto kočky opravdu takto označují. Druhou zvláštností je, že gen, který způsobuje pružnost a částečnou nebo úplnou kadeřavost se dědí dominantně.
Text: Veronika Hůlová


LIPO

7. března 2013 v 17:39 | VerčaTHčka ツ |  Celebrity
Zpěvák - český rapper
Lipo - vlastním jménem Jonáš Červinka se narodil 11.dubna 1986. Pochází z Liberce, kde spolu s Pauliem Garandem zakládá projekt Básníci před mikrofonem (BPM). Debutová deska BPM Slova vychází v roce 2007 a obsahuje i první výraznější hit - Madam poezie, a také další videoklipy jako David, Jeden z mnoha nebo Ostrovy sutin. O rok později v roce 2008 album Slova zremixoval KennyRough, který se stává novým členem BPM. Druhou desku nachystali BPM na rok 2009 a pojmenovali ji Horizonty. Pilotní singl Chill se stává velkým rádiovým hitem, a boduje v nejrůznějších hitparádách. Na YouTube se klip Chill stává prvním videem BPM, které překročilo hranici milionu views. Dobře si vede i druhý singl - Horizonty. Za album Horizonty byli BPM oceněni cenou Anděl 2009 v kategorii Hip hop and r n b a získali také 2 nominace na Hudební ceny Óčka 2009. Bohužel v kategorii Objev roku ani Hip Hop and r n b BPM nezvítězili, ale alespoň potěšili fanoušky vystoupením na slavnostním předávání.
Nová etapa Lipovy kariéry přichází na podzim 2010, když vydává politicky angažovaný song Pozdravy z Liberce, kterému se dostává i podpory některých médií. Na jaře 2011 oznamuje Lipo práci na své sólové debutové desce, ze které v červenci 2011 vydává první ochutnávku - singl s videoklipem Otroci svobody, který je následován dalšími songy z chystaného debutu - Víc než hudba?, Naposled (feat Beef) a v lednu 2012 pozdější megahit Ležím v tvé blízkosti (feat Debbi). Právě posledně jmenovaným singlem se Lipo výrazně zapisuje do podvědomí veřejnosti jako sólový umělec, na YouTube má videoklip několik milionů zhlédnutí, singl rotuje rádii i hudebními televizemi, a boduje v nejrůznějších hitparádách - jako první český rapper dostal Lipo svůj song až na samotný vrchol české rádiové hitparády IFPI, kde se umístil na 1.místě v hitparádě Top 50 nejhranějších cz/sk skladeb. MF Dnes zařadila Lipa v lednové prognóze mezi umělce, od kterých očekává, že se v roce 2012 zapíší výrazným způsobem na českou hudební scénu. Tyto ambice Lipo naplňuje svým sólovým debutem Víc než hudba, který vychází 6.dubna 2012 pod EMI. Album se ihned po vydání vyšvihlo na 3.příčku prodejního žebříčku IFPI, čímž se zařadilo mezi prodejně nejúspěšnější české rapové desky historie.
Lipo navíc neusíná na vavřínech a jako 4.videoklip z alba představuje video k songu V temnotě.
Že umí vyjádřit svůj názor na situaci ve společnosti už Lipo ukázal mnohokrát. Koho zajímá jeho angažovaná tvorba, může si kromě výše zmíněných Pozdravů z Liberce pustit také song Rétorika moci, nebo protirasisticky a protixenofobně zaměřenou skladbu Trvalo tři generace (feat Bonus, Kato). V prosinci 2012 Lipo otevřeně podpořil kandidaturu Jiřího Dienstbiera na post prezidenta ČR ve volbách 2013, když natočil spot s názvem Chci změnu.
Na rok 2013 přichystal Lipo spolupráci s talentovanou začínající zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou, kterou nazval Do města přišla zima. Singl byl okamžitě nasazen do vysílání českých rádií, a má zaděláno jít ve šlépějích úspěchu předchozího duetu s Debbi.
Kromě vlastní tvorby se Lipo věnuje i režii videoklipů. Mimo vlastních klipů točil například video k hitu Navěky Tomáše Kluse a Anety Langerové, dále Levnou instituci a Kávu a sex Marka Ztraceného, Baby Mira Šmajdy, nebo Možná se mi zdáš a La La Debbi. Právě za režii La La byl Lipo nominován i na cenu Český Slavík 2011 v kategorii videoklip roku, výhru si však nakonec připsali Charlie Straight.

Krašský ovčák

6. března 2013 v 16:42 | VerčaTHčka ツ |  Plemena pejsků
Historie:
Krašský ovčák je plemeno, které existuje již několik století. Tento pes patří mezi molossoidní plemena. První písemná zmínka o krašském ovčákovi je v knize barona Jeneze Vajkarta Valvasora "Sláva vévodství Carniolu" z roku 1689. Standard krašského ovčáka byl oficiálně uznán 2. června 1939 na valném shromáždění FCI ve Stockholmu. Tento pes dostal jméno Ilyrský ovčák. V roce 1948 byl standard doplněn a plemeno bylo znovu uznáno. Do roku 1968 neslo plemeno z Kraského pohoří stejný název jako plemeno ze Šarplaniny.Později bylo plemeno z Kraské oblasti přejmenováno na "ovčáka z Kraského masívu" a druhé plemeno na "šarplanince". Od té doby jsou tyto dvě rasy zcela nezávislé.
Vzhled:
Toto plemeno je středně velké, harmonické a robustní. Krašský ovčák je silně stavěný s dobře vyvinutým osvalení a silnou konstitucí. Jeho ocas je svěšený dolu a výraz v obličeji je klidný, upřímný a pevný. Pes dorůstá 57 až 63 cm v kohoutku a váží od 30 do 42 kg. Fena má v kohoutku výšku 54 až 60 cm a její hmotnost se pohybuje v rozmezí 25 až 37 kg. Srst tohoto plemene je hustá, dlouhá, rovná a má hustou podsadu. Přední strany končetin, přední strany uší a hlava jsou osrstěné krátce. Jemnější a delší srstí je osrstěna zadní strana uší. Horní část krku je pokryta tuhou, dlouhou a hustou srstí, která vytváří hřívu. Delší a měkčí srst je v dolní části krku, kde vytváří límec, který je v místě nasazení krku širší. Praporce vytváří dlouhá jemnější srst na zadní straně hrudních končetin. Na zadní straně pánevních končetin vytváří srst kalhotky. Krašský ovčák má ocelově šedou barvu srsti. Tmavá maska na tlamě přesahuje až na mozkovnu.
Povaha a využití:
Tento pes je vynikající ovčácký pes a dobrý strážce. Dnes je častěji využíván jako hlídací a rodinný pes. Plemeno krašského ovčáka není tak agresivní a samostatné jako ostatní ovčáčtí psi. Moc rád si hraje s dětmi a se svým páníčkem. Bezpečného přítele a spolehlivého psa z krašského ovčáka dělá jeho oddaný charakter, životní síla a energie. Tento pes je oddaný svému pánovi. Je odvážný, statečný, ale ne útočný. Krašský ovčák je nepodplatitelný strážce, který je nedůvěřivý k cizím a udržuje si svoji individualitu.

Péče:
Péče o toto plemeno není náročná. Jeho tlustá srst ho ochraňuje v drsném horském klimatu před jakýmkoliv počasím.

Text: Martina Exnerová

Outdoorové vybavení pro aktivní pejsky

5. března 2013 v 16:38 | VerčaTHčka ツ |  Potřeby pro pejsky

Kdo někdy navštívil Krkonošské muzeum v Jilemnici, nestačí se při pohledu na současné sportovní vybavení divit. Jak jednoduché a "obyčejné" pomůcky lidé kdysi měli a přitom si stále užili hodně zábavy.
Dnešní sportovní aktivity si však již nedokážeme bez kvalitního a bezpečného vybavení představit. A není se čemu divit, protože náročnost těchto odvětví a naše ambice stále narůstají. Zároveň stoupají i nároky na výkony aktivních sportovců a laťka se stále posouvá směrem výš. Výrobci oblečení nezahálejí a trh se sportovním vybavením nabízí spousty výrobků renomovaných a prověřených značek. A je to dobře, neboť zdraví bychom si měli chránit a některé aktivit není bez kvalitního vybavení vůbec možné provozovat.
To platí i pro ty, kteří mají doma čtyřnohého přítele. Většina z nás si chce každou volnou chvíli užít a naši psi u toho nesmí chybět. Proč je však nechávat doma, když se chystáme za sportem? Věřte nebo ne, v dnešní době si už můžete vzít psa klidně i na horolezecký výstup bez toho, aby musel absolvovat náročný záchranářský výcvik. Ale stejně jako u lidí, tak i psů platí, že bez tréninku by to být nemělo. Gaučového mazlíčka asi nebude dobré vytáhnout hned na skály.
Pokud se však rozhodnete vzít svého psa příště s sebou, nezapomeňte mu pořídit odpovídající vybavení. V dnešní době naleznete na trhu kvalitní zboží šité psům jako na míru.
Možností, jak do sportovního života včlenit i čtyřnohého kamaráda, je hned několik. Pro začátečníky doporučujeme turistiku formou dogtreku, případně nordicwalking. Psa vybavíte odpovídajícím postrojem a pro zachování oboustranné bezpečnosti psa za postroj připoutáte šňůru s amortizérem. Cítíte-li se na něco náročnějšího, můžete zkusit i canicsross (běh se psem), bikejoring (jízda na kole se psem) a v zimě pak skijoring, kde kolo vyměníte za běžky nebo skialp. Ani milovníci vodních sportů se nemusí obávat odloučení od svého čtyřnohého přítele. Výrobci sportovního vybavení se nenechali zahanbit a na trhu je k dostání i speciální plovací vesty pro psy, a tak vás psí kamarád může bezpečně doprovázet nejen na českých řekách, ale i na jachtě, kajaku nebo s vámi může sjíždět divokou vodu.
Nemusíte se obávat ani nevhodného povrchu, i na to výrobci myslí. Doporučujeme nešetřit a vybrat psovi stejně kvalitní obuv, jako pro sebe. Seženete boty na silnice, ale také na hrubé kamenité nebo štěrkové povrchy. Stejně tak existuje speciální obutí do sněhu. .
Pokud máte rádi výzvy a máte doma psího kamaráda, zapojte ho do svých sportovních aktivit a uvidíte, že to bude radost pro vás pro oba.


Text: Haf Bez Obav s. r. o.
Re-seller Ruffwear (outdoorové vybavení pro aktivní psy)
www.dogoutdoor.cz

Kooikerhondje

5. března 2013 v 16:32 | VerčaTHčka ツ |  Plemena pejsků
Historie

První zmínky o tomto plemeni pocházejí již z 15. století. Psi podobného vzhledu byli chováni v Nizozemí za účelem lovu kachen, respektive jejich nahánění do klecí. Měli na tuto práci ideální velikost, houževnatost a zároveň jim nevadil chlad a vlhkost. Během druhé světové války došlo k dramatickému poklesu počtu chovaných jedinců (hovoří se o počtu 25). Plemeno bylo od roku 1943 registrováno v plemenné knize, nyní je oficielně uznáno. "Raad van Beher" vypracoval oficielní standard 18. června 1966. Stejně jako tomu bylo u mnoha dalších plemen, baronka van Hardenbroek připojila dodatečně tento"květ" mezi nizozemské rasy. V současnosti již se odchovávají kvalitní jedinci v dostatečném počtu. Každoroční Výroční přehlídka Kooikerhondje přispívá důležitým způsobem k rozvoji tohoto loveckého plemene.

Povaha a využití.
Tento malý dlouhosrstý pes, který odedávna pracoval a dosud pracuje jako specialista při lovu kachen, je skutečným malým lovcem, jehož výkony převyšují jeho tělesné rozměry. (Je harmonicky stavěný. Jeho srst je lesklá, krásně vybarvená a tvoří krásné praporce.) Je to veselý pes, není však hlučný, je velmi závislý na lidech ve svém okolí, je společenský, něžný a bystrý. K cizím lidem je zpočátku zdrženlivý.

Vzhled
Jedná se o strakatého psa téměř kvadratického rámce. Ocas má bohatou vlajku, hlava je nesena vysoko. Délka těla je o málo větší, než je výška v kohoutku. Mozkovna a čenichová partie jsou skoro stejně dlouhé. Mozkovna je poměrně široká, mírně klenutá. Stop je dobře patrný, ale ne příliš výrazný. Tmavě hnědé oči mandlového tvaru mají milý a bystrý pohled. Uši jsou středně velké, nasazené těsně nad linií, která spojuje konec nosu s okem, jsou zavěšené a přiléhají k lícím. Nesmí být bílé. Srst na nich tvoří praporce a je upřednostňováno, pokud srst na koncích uší je černá. Krk je rovný a silně osvalený. Hřbet je pevný, hrudník je hluboký, s dobře klenutými žebry. Ocas je nesen v linii hřbetu nebo mírně nad ní, nikdy není zatočený. Má pěknou vlajku, konec je bílý. Poslední ocasní obratel dosahuje k hlezennímu kloubu. Hrudní končetiny jsou rovné, praporce nejsou příliš bohaté. Na stehnech naleznete dlouhé praporce, které končí nad hlezenním kloubem. Pod ním již praporce nejsou. Hlezenní kloub je dostatečně zaúhlený. Tlapky jsou malé, prsty jsou pevně sevřené. Srst má střední délku, je rovná nebo mírně zvlněná, nikdy není kudrnatá nebo odstávající od těla. Srst není přehnaně jemná, proto se snadno udržuje, podsada je dobře vyvinutá.
Zbarvení: červenooranžové plotny na bílém základu jsou jasně ohraničené, bílá převládá. Černobílé a tříbarevné zbarvení nejsou přípustná.
Znaky na hlavě: je upřednostňována maska - bílá lysinka a červenooranžové líce.
Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 35 - 40 cm.

Péče
Jeho srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí ji několikrát do týdne pročesat (v období línání častěji), Kooikerhondje miluje sportovní aktivity, proto psovi dopřejte dostatek pohybu.

Zdroj: Standard FCI č. 314/19.10.2001/F www.cmku.cz

Fotomontáž

4. března 2013 v 0:52 | VerčaTHčka ツ |  Animace
Zprvu když jsem tuhle animaci uviděla, tak mi blesko hlavou, že se určitě na 100% musí jednat o nějakou bláznivou fanynku Billa :D Později jsem se ale dozvěděla, že se jedná pouze o fotomontáž. A já tedy smekám klobouk, zprvu jsem opravdu věřila, že je to pravé :)