Září 2011

Bill bez make-upu

19. září 2011 v 13:14 | VerčaTHčka |  Bill K. photo
Ten se zase zřídil :D :D Nenamalované oči,nehty, blondýn :D
loading

Nerozluční kamarádi ;)

8. září 2011 v 16:19 | VerčaTHčka |  Články-other
Roztomilé mládě mandrila (Mandrillus sphinx) nepustí z ruky svého plyšového dvojníka. Fotografie dokládají, jak malý sameček nedá ani krok bez své malé hračky. Patnáctidenní opičí mládě se tak trochu podobá plyšákovi, jehož stále objímá. Napsal o tom informační server Daily Mail.

Gordonsetr

4. září 2011 v 14:22 | VerčaTHčka |  Plemena pejsků
Historie:
Toto dlouhosrsté ušlechtilé plemeno pochází ze Skotska. Existuje opět mnoho různých teoríí, jak vlastně ono plemeno vzniklo. Jedna z nejpravděpodobnějších je snad tato: První zmínku nacházíme v polovině 18. století, kdy neúdajně anglický setr zkřížil s kolií. Tehdejší kolii si ovšem nepředstavujeme jako ty dnešní - tato byla robustnější, silnější se sudovitým hrudníkem. Výsledek tohoto křížení se vévodovi z Gordonu velmi líbil a tak vlastně začíná nová kapitola nového psího plemene. Po ustálení typu se přimísil ještě bloodhound a rottweiler. Postupným šlechtěným a výběrem chovných jedinců se postupně ustálil typ a zlepšili se lovecké vlastnosti.

Využití a povaha:
Ačkoli se dříve využíval gordonsetr jen jako plemeno lovecké, dnes jej najdeme i v roli společníka. Avšak jako lovecké využití je stále hojně k vidění. Gordonsetr je laskavý, přátelský, uvolněný a živý pes, s vyváženým charakterem. Je to nejsilnější plemeno ze všech setrů. Díky svým předkům má gordonsetr na rozdíl od jiných setrů dispozice pro všestrannou práci. Pracuje sice pomaleji než ostatní jeho příbuzní, avšak vytrvale.

Vzhled:
Feny měří v kohoutku62 cm, psi 66. Váha se pohybuje v rozmezí mezi 25-30 kg. Jadná se o elegantní plemeno, jehož pohyb je lehký a volný. Ocas je spíše kratší, rovný nebo šavlovitý, tlustý u základu a ke konci se zužuje. Závěs na ocase začíná již u kořene. V klidném stavu je spuštěný dolů, při vzrušení se zdvihá na úroveň zad. Gordonsetr má na hlavě a předních stranách nohou srst krátkou a přiléhající. Na krku, zádech a na bocích je srst dlouhá, měkký a rovný nebo zlehka vlnitý. Na uších, spodní části hrudi a na zadních stranách předních a zadních končetin vytváří dlouhá srst závěsy.

Péče:
Gordonsetr nepatří mezi náročná plemena. Miluje vycházky, které vyžaduje pro vybití své energie.
Foto: Jiřina Matoušková

Francouzský buldoček

4. září 2011 v 14:21 | VerčaTHčka |  Plemena pejsků
Historie
Původ plemene lze vysledovat do Anglie do poloviny 19. století, kdy byli buldoci používáni při zápasech s býky a ostatními zvířaty a byli zdrojem kruté zábavy obyčejných, většinou nevzdělaných lidí. Po roce 1835 byly v Anglii zápasy mezi zvířaty postaveny mimo zákon, ale buldok zůstal mezi lidmi v povědomí jako symbol odvahy a životní síly.
Jedna skupina příznivců v té době začala chovat a šlechtit z původních psů malé buldoky s váhou nejvíce 12 kg. V té době, v období průmyslové revoluce, se rukodělní řemeslníci (krajkáři a podobná odvětví) odstěhovali i se svými psíky přes kanál do Francie a již o 10 let později, v roce 1870, byl založen v Paříži první řádný spolek chovatelů francouzských buldočků. V roce 1888 byl schválen první standard a o pár let později byl buldoček uznaný francouzskou kynologickou organizací za nové francouzské plemeno.
Přesto, že byl vyšlechtěn původně chovateli spíš z chudinských poměrů a byl zpočátku posměšně nazýván "hadrářským psem", svým extravagantním vzhledem, příjemnou povahou a potřebou nenáročné péče si získal příznivce v těch nejvyšších francouzských kruzích a posléze se rozšířil do celého světa.

Povaha a využití

Buldočka dnes řadíme mezi malá molosoidní společenská plemena. Když máme vystihnout jeho povahu stručně jednou větou, určitě platí, že se jedná o malého psa s povahou velkého plemene. Vždy je dobře naladěný a ochotný k zábavě a hrám. Má velký smysl pro humor a miluje šaškoviny. Je chytrý, schopný i omezenějších sportovních výkonů - delší procházky nebo pěší výlety dobře zvládá. Ve vztahu k lidem je velmi komunikativní, vázaný na svého pána. I ostatní lidi, snažící se s ním navázat kontakt, je schopen "převálcovat" velkou buldočí láskou. Ovšem nezapomínejme na rčení :" zarputilý jako buldok"…i náš malý francouzský buldoček bývá značně tvrdohlavý a při výchově mějte na paměti, že je potřeba velké důslednosti a štěněti stanovit meze, za které již nejste ochotni jít. Umíněnost potom souvisí i s jistou dominancí nejen u psů , ale i u fen.


Vzhled

Vzhled: malý, ale silný a svalnatý pes s mohutnou hlavou s velkýma vztyčenýma ušima - velmi nápadné tzv. netopýří a zkrácenou čenichovou partií. Srst je krátká a hustá, ocas krátký.
Zbarvení: žíhané s bílým znakem (nejčastěji s bílou náprsenkou, strakaté černobílé nebo plavé - béžové (tzv. fawn).
Velikost: výška v kohoutku okolo 30 cm, hmotnost 8-14 kg. Psi bývají mohutnější, na hranici 14 kg, fenky jemnější.
Charakteristika: okouzlující společník, stále veselý ale ne hektický nebo nervózní, s vyvinutými hlídacími instinkty, přizpůsobivý, vyrovnaný.
Péče

Chcete si pořídit pejska a rozhodujete se, které plemeno si pořídit?
Buldočka lze doporučit především lidem žijícím ve městech v bytě, ale i na venkově v rodinném domě. Ovšem absolutně se nehodí pro stálý pobyt venku v kotci, kde naopak mohou být jiné plemena docela spokojená. Vzhledem k jeho velké vázanosti na "lidskou smečku" a velké potřebě sociálního kontaktu by osamělý buldoček někde v izolaci na zahradě velice trpěl. Také fyzicky není takovému ustájení uzpůsoben (krátká srst, holé bříško). Buldoček je ideální "městský pes". Díky své přizpůsobivosti a skromnosti se spokojí i s malým prostorem ve Vašem bytě, nebude sousedy obtěžovat zbytečným štěkotem, nehrozí od něj agresivní útok pro cizí příchozí. Není třeba, aby prošel náročným výcvikem, nácvik základních povelů s ním snadno zvládne i začátečník. V dnešní době je buldoček výborným společenským psem, nic víc, nic míň. Nemůžete od něho čekat pracovní nebo snad lovecké výkony.
Ani údržba jeho exteriéru není pro zaměstnaného a pracovně vytíženého člověka nijak náročná. Krátká srst vypadá stále dobře, jen výjimečně je třeba jednou za čas psa vykoupat.
Jelikož žádný pes není dokonalý i buldoček má své slabiny. Jedná se o tzv. krátkolebé plemeno (stejně jako např. německý boxer nebo doga). Jeho krátký čenich způsobuje, že je citlivý na přehřátí a v letních měsících při horkém počasí je mu nejlépe v chládku bytu nebo zahrady. V takovém počasí je nutno na delší procházky nebo túry zapomenout. Krátký čenich často způsobuje i problémy s dýcháním, psi tzv. "chrochtají" a téměř každý buldoček ve spánku chrápe.
Text a foto: Magda Ondryášová

SOS Somálsko

2. září 2011 v 17:49 | VerčaTHčka |  Články-other
PROSÍM DEJTE SI TO NA BLOG, POKUD VÁM ZÁLEŽÍ I NA DRUHÝCH..